LHC-TI List of Fellows
LHC-TI List of Fellows
Click on a Fellow’s name to see his or her papers in SPIRES.
2012
Postdoctoral Fellows:
1.Kemal Ozeren, UCLA.
Host: Zvi Bern.
Graduate Fellows:
2. Peisi Huang, University of Wisconsin.
Advisor: Vernon Barger.
3. Doojin Kim, University of Maryland.
Advisor: Kaustubh Agashe.
4. Gustavo Marques Taveres, Boston University.
Advisor: Martin Schmaltz.
5. Christopher Redino, University of Buffalo.
Advisor: Doreen Wackeroth.
2011
Postdoctoral Fellows:
1.Wonsang Cho, University of Florida.
Host: Konstantin Matchev.
2.Sonny Mantry, Northwestern University/Argonne National Lab.
Host: Frank Petriello.
3. Christopher Vermilion, University of Louisville. (Travel/Computing Award)
Host: David Brown.
4.Jessie Shelton, Yale. (Travel/Computing Award)
Host: Witold Skiba.
5. Brock Tweedie, Boston University. (Travel/Computing Award)
Host: Martin Schmaltz.
Graduate Fellows:
6. Eder Izaguirre, Stanford University.
Advisor: Jay Wacker.
7. Nicholas Dunn, UC Berkeley.
Advisor: Christian Bauer.
8. Karoline Koepp, Florida State University.
Advisor: Takemichi Okui.
9. Prerit Jaiswal, Stony Brook University.
Advisor: Sally Dawson.
10. Michael Fickinger, University of Arizona. (Travel/Computing Award)
Advisor: Sean Fleming.
11. Andrew Larkoski, Stanford University. (Travel/Computing Award)
Advisor: Michael Peskin.
12. Zhen Liu, University of Wisconsin. (Travel/Computing Award)
Advisor: Tao Han.
2010
Postdoctoral Fellows:
1.Jonathan Walsh, UC Berkeley.
Host: Hitoshi Murayama.
2.Mariangela Lisanti, Princeton. (Travel/Computing Award)
Host: Jesse Thaler.
3. Stefan Hoeche, SLAC. (Travel/Computing Award)
Host: Lance Dixon.
4.Devin Walker, UC Irvine. (Travel/Computing Award)
Host: Tim Tait.
5.David Krohn, Harvard. (Travel/Computing Award)
Host: Lisa Randall.
Graduate Fellows:
6.Duff Neill, Carnegie Mellon.
Advisor: Ira Rothstein.
7.Felix Yu, UC Irvine.
Advisor: Arvind Rajaraman.
8.James Younkin, Northern Illinois.
Advisor: Stephen Martin.
9.Teppo Tapani Jouttenus, MIT.
Advisor: Iain Stewart
2009
Postdoctoral Fellows:
1.Neil Christensen, Wisconsin.
Host: Tao Han.
2.Harald Ita, UCLA.
Host: Zvi Bern.
Graduate Fellows:
3.Andrew Hornig, UC Berkeley.
Advisor: Christian Bauer.
4.William Link, Illinois.
Advisor: Scott Willenbrock.
5.Benjamin Thayer, Florida State.
Advisor: Laura Reina.
2008
Postdoctoral Fellows:
1.Alexander Mitov, SUNY Stony Brook.
Host: George Sterman.
2.Pavel Nadolsky, Michigan State. (Travel/Computing Award)
Host: C.-P. Yuan.
3.Veronica Sanz-Gonzalez, Boston. (Travel/Computing Award)
Host: M. Schmaltz.
Graduate Fellows:
4.Catherine Bernaciak, SUNY Buffalo.
Advisor: Doreen Wackeroth.
5.Duff Neill, Carnegie Mellon. (Travel/Computing Award)
Advisor: Ira Rothstein.
6.Rob Putman, Illinois. (Travel/Computing Award)
Advisor: Scott Willenbrock.
2007
Graduate Fellows:
1.Randall Kelley, UC San Diego.
Advisor: Aneesh Manohar.
2.Jonathan Walsh, Washington.
Advisor: Matt Strassler.
3.Dai De Chang, Case Western Reserve. (Travel/Computing Award)
Advisor: Glenn Starkmann.
4.Wei Gong, Oregon. (Travel/Computing Award)
Advisor: Davison Soper.
5.David Krohn, Princeton. (Travel/Computing Award)
Advisor: L.-T. Wang.
6.Keith Rehermann, Johns Hopkins. (Travel/Computing Award)
Advisor: David E. Kaplan.